Mozilla Firefox (روباه قرمز آتشين)

ژوئن 15, 2007 at 7:51 ق.ظ. 3 دیدگاه

 

اشاره :
صحبت از مرورگرها كه به ميان مي آيد، خاطره جنگ مايكروسافت با نت اسكيپ در اواخر دهه 1990 ميلادي زنده مي شود، اگرچه مايكروسافت برنده نبرد بود، ولي هنوز جنگ اصلي را تمام و كمال نبرده است، در واقع جنگ ميان مرورگرها وارد مرحله تازه اي شده است. نت اسكيپ پس از انتشار رسمي ويندوز XP در اكتبر سال 2001 ، و شكست در مقابل اينترنت اكسپلورر، تصميم گرفت كه سورس كد برنامه را به رايگان در اختيار كاربران قراردهد، اين امر منجر به اين شد كه گروهي كه بعدها خود را بنياد موزيلا ( Mozilla Foundation ) نام نهادند، تشكيل شود و تصميم گرفتند كه با استفاده از كد نرم افزار Netscape ، مرورگر ديگري بسازند كه بعدها نام Mozilla Firefox را بر روي آن گذاشتند.بنياد موزيلا ، هيچ گونه هدف و مقصود تجاري براي اين پروژه خود در نظر نگرفته بود. در اين مقاله سعي مي كنم، مروري كوتاه و مفيد بر اين مرورگر داشته باشيم و با قابليت هاي آن آشنا شويم، از اين پس به اختصار Mozilla Firefox را فايرفاكس در نظر مي گيرم.

 

تاريخچه Firefox
پروژه Mozilla Firefox از اواخر سال 2001 ميلادي، پس از انتشار سورس كد برنامه نت اسكيپ آغاز شد.
Blake Ross و  David Hyatt، كه از متخصصين ارشد بنياد موزيلا بودند، سرپرستي پروژه فايرفاكس را قبول كردند. آن دو اعتقاد داشتند كه حمايتNetscape Navigator  و همراهي و كمك تيم طراحي Mozilla Suite
آنها را در اين هدف موفق خواهد كرد. توجه داشته باشيد كه Mozilla از Mozilla Firefox جداست و در واقع فايرفاكس از داخل مرورگر Mozilla استخراج شده است.
پس از مشخص شدن اهداف و برنامه ها، آقايBen Goodger به عنوان مسؤل طراحي و توسعه فايرفاكس برگزيده شدند. پروژه Firefox در ابتدا با نام Phoenix نام گذاري شده بود ولي از آنجا كه نام Phoenix ، يك اسم ثبت شده و متعلق شركت معروف Phoenix Technologies بود كه سازنده بايوس مادربرد مي باشد، به ناچار مجبور شدند اسم آن را تغيير دهند، در آوريل سال 2003  اين بار اسم آن را Firebird گذاشتند.
باز هم مثل دفعه قبل، اين بار هم اسم Firebird ، يك اسم ثبت شده بود و به يك شركت نرم افزاري به نام
Firebird Database Server تعلق داشت، بنياد موزيالا تصميم گرفت اسم آن را به Mozilla Firebird تغيير دهد تا مشكل برطرف شود، اما فشارهايي كه از سوي شركت مذبور وارد مي شد به ناچار بنياد موزيلا را مجبور كرد كه براي بار سوم و اين بار در تاريخ 9 فوريه 2004 پروژه را تغيير نام دهد و نام Mozilla Firefox كه به اختصار Firefox ناميده مي شود را به عنوان يك اسم و علامت تجاري (  Trademark ) در سراسر ايالات متحده آمريكا ثبت كردند.
به نحوه نگارش Firefox دقت داشته باشيد، كلمه اول با حرف بزرگ و كلمه دوم با حرف كوچك نوشته مي شوند، وتركيب اين دو كلمه با هم به صورت بزرگ و كوچك، يعني Firefox علامت تجاري فايرفاكس مي باشد. البته بررسي و توضيح كامل تاريخچه Firefox در اينجا ميسر نيست ولي اگر تمايل به داشتن اطلاعات بيشتر هستيد مي توانيد به اينجا و اينجا مراجعه كنيد.
آيكون معروف فايرفاكس ، روباهي كه به دور كره زمين حلقه زده است، رسما با انتشار اولين نسخه اين مرورگر با نام رسمي خود يعني  Mozilla Firefox 0.8در 9 فوريه 2004 كه با هنرمندي Jon Hicks طراحي شده بود، معرفي شد.
اين سايت  اختصاص به لوگوهاي اين مرورگر دارد.
مراحل تكامل فايرفاكس را هم مي توانيد در اينجا پيدا كنيد.
در زمان تحرير اين مطلب، آخرين نسخه اين نرم افزار Firefox 1.5 Beta 2  كه تاريخ انتشار آن 6 نوامبر 2005 مي باشد. نگارش اين مقاله بر اساس اين نسخه مي باشد.
براي دريافت آخرين نسخه فايرفاكس هم مي توانيد به اينجا مراجعه كنيد:

برخي از ويژگي ها و خصوصيات Firefox
«» مرور صفحات وب در يك پنجره ( Tabbed Browsing )
«» مسدود كننده صفحات تبليغاتي ( Pop-up Blocking )
«» مديريت دانلود (  Download Manager )
«» پشتيباني از RSS براي جمع آوري تازه هاي سايت ها ( Live Bookmarks  )
«» قابليت افزودن برنامه هاي كمكي ( Add-ons )
«» امنيت بيشتر ( More Security )
«» پشتيباني از استانداردهاي برنامه نويسي صفحات وب  ( Standards Support  )
«» چند پايگاهي بودن  ( Cross-Platform Support )
«» محافظت از حريم خصوصي ( Keep Privacy Policy Safe  )  

در ادامه اين بخش به توضيحات كوتاهي در خصوص هر كدام از و يژگي ها و خصوصيات برتر فايرفاكس مي پردازيم :

«» مرور صفحات وب در يك پنجره ( Tabbed Browsing  )
برجسته ترين قابليت فايرفاكس مي باشد كه به شما اين امكان را مي دهد كه چند پنجره را در يك پنجره باز كنيد، مزيت هاي استفاده از اين روش عبارتند از:
1ـ جلوگيري از شلوغ شدن صفحه .Desktop
2ـ مرور سريع تر صفحات وب.
3ـ توانايي طبقه بندي موضوعي صفحات وب هنگام مرور آنها.
4ـ توانايي قراردادن چند صفحه (  Tab ) به صورت همزمان به عنوان صفحه خانگي يا Home Page.
در مرورگر6   Internet Explorerقابليت Tabbed Browsing به طور پيش فرض وجود ندارد و مايكروسافت اين قابليت را در IE 7 قرار خواهد داد ولي اين امكان وجود دارد كه با نصب آخرين نگارش برنامه
MSN Desktop Search ، قابليت مرور چند پنجره در يك پنجره يا همان Tabbed Browsing را به IE 6
اضافه كنيد.

 

«» مسدود كننده صفحات تبليغاتي (Pop-up Blocking)
قابليت Pop-up Blocking كه قابليت مسدود كردن انواع صفحات Pop-up و Pop-under را دارد. اين قابليت يكي از ويژگي هاي توانمند فايرفاكس مي باشد كه جلوي ورود انواع و اقسام صفحات Pop-up و Pop-under را مي گيرد،
البته اگر بخواهيد مي توانيد اين قابليت را غيرفعال كنيد، همچنين مي توانيد طوري آن را تنظيم كنيد كه به سايت هاي خاصي اجازه نمايش صفحات Pop-up را بدهد.
اين قابليت در IE 6 موجود در نسخه ويندوز ايكس پي سرويس پك 2 هم تعبيه شده است.

«» مديريت دانلود ( Download Manager )
يكي ديگر از ويژگي هاي مهم فايرفاكس ، برنامه مديريت دانلود آن است كه از طريق منوي Tools و گزينه Downloads يا با استفاده از كليدهاي تركيبي Ctrl+J مي توانيد به آن دسترسي پيدا كنيد. هنگام دانلود به طور خودكار باز مي شود و شروع به دانلود مي كند. به طور پيش فرض محل ذخيره فايل ها بر روي Desktop قرار دارد ولي اگر بخواهيد مي توانيد محل آن را عوض كنيد.

براي تنظيمات مديريت دانلود فايرفاكس ، از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد. برگه Downloads را انتخاب كنيد، در اينجا مي توانيد محل ذخيره فايل ها را تغيير دهيد و اگر تمايل داشتيد كه موقع دانلود، صفحه مديريت دانود نمايش داده و به محض كامل شدن دانلود بسته شود، كنار عبارت هاي زير تيك بگذاريد:
Show Download Manager when a download begins
Close the Download Manager when all downloads are complete


البته برنامه مديريت دانلود فايرفاكس يك برنامه حرفه اي نيست و قابليت Resume Support را هم ندارد، ولي ويژگي جالب آن اين است كه مي تواند با نرم افزار مديريت دانلود مشهورPlus  Download Accelerator يكپارچه شود. براي مجتمع شدن آنها هم كافيست كه برنامه DAP را باز كنيد از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد، در برگه General در كنار عبارت  Integrate into Mozilla/Firefox browser(1.x)  تيك بگذاريد.

«» پشتيباني از RSS براي جمع آوري تازه هاي سايت ها ( Live Bookmarks )
اين قابليت به خصوص در مورد سايت هاي خبري وسايت هايي كه در روز چند بار آپديت مي شوند، خيلي ضروري است. توسط اين قابليت اگر سايت مورد مشاهده داراي خروجي RSS باشد، خود فايرفاكس اين موضوع را تشخيص مي دهد و تازه هاي آن سايت را به شما نشان مي دهد.

«» قابليت افزودن برنامه هاي كمكي ( Add-ons )
برنامه هاي كمكي قابل اضافه شدن به اين مرورگر به 3 دسته كلي تقسيم مي شوند:
Extension
Theme
Plug-in
Extension ها ، قابليت هاي مرورگر را بالا مي برند و همانطور كه از اسمشان مشخص است نرم افزار را گسترش مي دهند، همانند: Debugger Tools, IRC Chat, ChatZilla, Calendar.
Theme ها، ظاهر و قيافه مرورگر را تغيير مي دهند، شما مي توانيد تنظيمات خاصي را بر روي مرورگر اعمال كنيد و اين تنظيمات را به صورت فايل هاي ( Cascade Style Sheets ) CSS ذخيره كنيد و در آينده از آنها بهره ببريد.
تم هاي مختلفي هم براي فايرفاكس موجود است، از تم هاي مربوط به ويندوز XP گرفته تا سيستم عامل اپل مكينتاش.
اگر كمي تبحر داشته باشيد، خودتان هم مي توانيد براي آن Skin و Theme درست كنيد.
Plug-in هاي فايرفاكس بر مبناي پلاگين هاي مرورگر نت اسكيپ طراحي و پشتيباني مي شود. پلاگين ها ابزاري براي نمايش درست و صحيح صفحات وب مي باشند. از جمله اين پلاگين ها مي توان به موارد زير اشاره كرد:
Macromedia Flash Player
Macromedia Shockwave Player
Java Runtime Environment
شما براي دريافت پلاگين ها مي توانيد به اينجا مراجعه كنيد:

امنيت بيشتر
مرورگر فايرفاكس به طور نسبي امنيت بيشتري ، نسبت به اينترنت اكسپلورر دارد و اصلاً ايده به وجود آورنده فايرفاكس، مرورگري امن و مطمئن بود. يكي از ويژگي هايي كه اين مرورگر را امن تر مي كند، Open Source بودن آن است به طوري كه سورس كد آن در اختيار عموم قرار دارد و باگ هاي موجود در آن راحت تر كشف و گزارش مي شود. در عين حال اين مرورگر به طور پيش فرض از قابليت ActiveX پشتيباني نمي كند ودر نتيجه هنگام مرور سايت ها هيچگونه نرم افزار خطرناكي نمي تواند به طور خودكار بر روي سيستم شما نصب شود.
بنياد موزيالا ، به هر فردي كه بتواند يك باگ مهم و حياتي واقعي را از هر يك از برنامه هاي Mozilla Suite
كه مرورگر فايرفاكس هم شامل آن مي شود، پيدا كند و آن را به اين آدرس  گزارش كند.
در صورتي كه مورد تأييد مسؤلان امنيتي بنياد موزيلا  قرار بگيرد، 500 دلار به همراه يك تي شرت مخصوص موزيلا به عنوان قدرداني اهدا مي شود و تاكنون باگ هاي زيادي گزارش شده است كه مي توانيد ليست آنها به همراه توضيحاتشان را در اينجا پيدا كنيد:

پشتيباني از استانداردهاي برنامه نويسي صفحات وب
مرورگر فايرفاكس با افتخار اعلام كرده كه تمامي استانداردهاي كنسرسيوم جهاني W3C كه مخفف World Wide Web  Consortium مي باشد را كسب كرده است. اين استانداردها عبارتند از:
HTML, XHTML, XML, XSL, XPath, CSS, JavaScript, DOM, MathML
تنها استانداردي كه  فايرفاكس هنوز موفق به كسب آن نشده است، Acid2 مي باشد كه فقط 2 مرورگر Safari و Konqueror موفق به دريافت آن شده اند.

قابليت اجرا بر روي چند سيستم عامل
يكي ديگر از خصوصيات مهم فايرفاكس ، قابليت اجراي آن بر روي انواع سيستم عامل هاي رايج خانگي مي باشد، سيستم عامل هايي نظير:
Microsoft Windows 98/98SE/NT 4.0/ME/2000/XP and Server 2003
Mac OS X (Tiger)
Linux Based OS (Linux:Redhat,Fedora,SuSE,Mandrake & Unix Systems)
وسيستم عامل هايي كه هنوز آنها را پشتيباني نمي كند:
– Solaris (x86 and SPARC) – OS/2 – AIX – FreeBSD – PC-BSD – NetBSD – SkyOS
– RISC OS (ARM)

محافظت از حريم خصوصي
فايرفاكس اين امكان را به شما مي دهد كه به طور كامل ردپاي خود را از اينترنت پاك كنيد، براي انجام اين كار به صورت زير عمل نماييد:
از منوي Tools ، گزينه Options را انتخاب و سپس بر روي Privacy كليك كنيد.


«» برگه History، زمان به خاطر داشتن صفحات وبي كه مرور كرده ايد را نشان مي دهد، اگر مايل به پاك كردن آن هستيد بر روي Clear Browsing History Now كليك كنيد.
«» برگه Saved Forms ، اطلاعاتي كه در فرم ها و موتورهاي جستجو وارد كرديد، را در خود ذخيره مي كند، اگر مايل به پاك كردن اين اطلاعات هستيد بر روي Clear Save Form Data Now كليك كنيد.
«» برگه Password ، رمزهاي عبور شما را براي واردشدن به سايت ها ، مديريت مي كند و آنها را در خود نگهداري مي كند تا در هر بار مراجع به سايت مشخص شده توسط شما، به طور خودكا وارد شويد و نيازي به وارد كردن مجدد رمز عبور نباشد. اگر تمايل داشتيد، مي توانيد رمزها را برداريد
«» برگه Download History، وقايع Download Manager را در خود نگهداري مي كند، اگر دوست داشتيد مي توانيد با كليك بر روي Clear Download History Now ، محتواي آن را خالي كنيد.
«» برگه Cookies ، هم در حقيقت محلي براي ذخيره فايل هاي كوكي هستندكه وقتي شما از سايت ها بازديد كرديد بر روي كامپيوتر شما ذخيره شده اند.در اين قسمت مي توانيد بر روي آنها كنترل و نظارت داشته باشيد. در صورت تمايل هم مي توانيد با كليك بر روي Clear Cookies Now، فايل هاي كوكي را پاك كنيد.
«» برگه Cache هم مانند پوشه  Temporary Internet Files در IE عمل مي كند، كه مي توانيد مقدار فضاي لازم براي ذخيره صفحات وب به منظور بازديد سريع تر را مشخص كنيد. براي پاك كردن اين پوشه هم مي توانيد بر روي Clear Cache Now كليك كنيد.

نكته: اگر به يكباره قصد داشتيد، تمامي برگه هاي موجود در Privacy را پاك كنيد، مطابق شكل زير در قسمت پايين بر روي Settings كليك كنيد، مواردي را كه مي خواهيد پاك كنيد، را در كنارشان تيك بگذاريد و در آخر بر روي Ok كليك كنيد.

مرور اينترنت با Firefox
قبل از اينكه مرور اينترنت را با فايرفاكس شروع كنيم، بد نديديم كه سايتي را جداگانه معرفي كنيم، كه اختصاص به اين مرورگر دارد و البته به زبان فارسي. مقاله ها و نكات جالبي را مي توانيد در اين سايت بيابيد.
پس از نصب و اجراي فايرفاكس براي بار اول ، از شما سؤال مي شود كه آيا تمايل داريد كه فايرفاكس به عنوان مرورگر پيش فرض و قراردي براي بازديد صفحات اينترنت قرار بگيريد؟ كه مي توانيد آن را ناديده بگيريد. در مرحله بعد از شما سؤال مي كند كه آيا دوست داريد ليست منوي Favorite در IE را وارد Bookmark فايرفاكس كنيد؟ كه پيشنهاد ما اين است كه براي جلوگيري از تلف شدن وقتتان اين كار را انجام دهيد.

تنظيمات اصلي Firefox براي مرور اينترنت
مجال بررسي تمامي تنظيمات فايرفاكس ميسر نمي باشد، فقط به مهمترين تنظيم آن يعني تنظيم صحيح فارسي ديدن صفحات وب مي پردازيم.
وقتي مرورگر فايرفاكس براي اولين بار به اينترنت وصل مي شود، به طور قراردادي وارد قسمت اصلي خود در سايت Mozilla.org مي شود، شما مي توانيد، Home Page را به طور دلخواه عوض كنيد. حتي مي توانيد تركيبي از چند سايت را به عنوان صفحه خانگي براي فايرفاكس انتخاب كنيد، يعني وقتي فايرفاكس را اجرا مي كنيد، چند صفحه به طور همزمان باز مي شوند.

تنظيم برگه General
از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد، مطابق شكل زير صفحه اي براي شما نمايش داده مي شود.
قسمت Home Page كه تنظيمات مربوط به صفحه خانگي مرورگر شما را نشان مي دهد، قسمت Default Browser بررسي مي كند كه آيا فايرفاكس مرورگر پيش فرض سيستم شما است يا نه؟
قسمت Connection تنظيمات مربوط به ارتباط شما در اينترنت و تنظيمات پروكسي سرور مي باشد.

نحوه تنظيم زبان فارسي

گام اول: از منوي Tools گزينه Options را انتخاب و بر روي برگه Content  كليك كنيد.
در قسمت Fonts & Colors بر روي Advanced كليك كنيد.در قسمت Character Encoding ، شما براي ديدن صحيح زبان فارسي بايد گزينه Default Character Encoding را بر روي Arabic Windows-1256 يا Unicode UTF-8 قرار دهيد.

گام دوم: برگه Advanced را انتخاب كنيد.در قسمت پايين بر روي Languages Editكليك كنيد. مطابق شكل 10 ، زبان Persian (fa)  را به ليست اضافه كنيد.


سايت هاي برگزيده 
همانند منوي Favorites در IE كه مي توانستيد سايت هاي مورد علاقه را به آن اضافه كنيد، Bookmark هم در فايرفاكس همان كار را با امكانات گسترده تري انجام مي دهد. براي اضافه كردن سايت به ليست Bookmark فقط كافيست هنگام مرور سايت ، بر روي صفحه كليد، Ctrl+D يا از منوي  Bookmarksبر روي Bookmark This Page كليك كنيد، و اگر خواستيد اطلاعات كامل تري به آن اضافه كنيد، از منوي Bookmars گزينه Manage Bookmarks را انتخاب كنيد.
در پنجره اي كه باز مي شود، سايت مورد نظر را انتخاب و سپس بر روي گزينه Properties در بالا كليك كنيد، حالا مي توانيد، نام ، آدرس وب سايت و توضيحات مربوط به سايت را به طور دستي وارد كنيد. همچنين مي توانيد از ليست سايت هايي كه درست كرده ايد، خروجي به صورت يك فايل HTML بگيريد. براي اين منظور از منوي فايل ، گزينه Export را انتخاب كنيد، محل ذخيره فايل را انتخاب و بر روي Save كليك كنيد، جالب است بدانيد كه اين فايل را مي توانيد در مرورگرهاي ديگري از جملهIE, Netscape Navigator, AOL, Mozilla Suite, Opera وارد كنيد.


جابه جايي برگ ها (Tab) و جستجو در موتورهاي جستجو
يكي ديگر از قابليت هاي جالب فايرفاكس ، امكان جابه جا كردن تب ها با همديگر مي باشد، يعني به طور مثال مي توانيد مكان تب اول را با تب سوم يا تب آخر عوض كنيد. براي اينكار فقط كافيست تب مورد نظر را بكشيد  و در محل مورد نظر رها كنيد و يا در اصطلاح Drag & Drop كنيد. همچنين به منظور جستجوي سريعتر در اينترنت، به صورت توكار، چند موتورجستجو را  در حالت آنلاين درون خود قرار داده است كه عبارتند ازGoogle, Yahoo, eBay, Amazon Answers .
مزيت بزرگ اين قابليت بدين صورت است كه شما را از بازديد مستقيم از سايت هاي موتور جستجو بي نياز مي كنيد، شما در بالاي سمت راست صفحه موضوع مورد نظر را به منظور جستجوي آنلاين تايپ مي كنيد، سپس موتور جستجوي مورد نظر خود را انتخاب مي كنيد و در نهايت Enter را فشار مي دهيد. در همان برگه يا Tab نتيجه جستجوي شما به صورت فهرست وار واقع در موتور جستجوي مذكور نمايش داده مي شود، از اين قابليت جالب و نو با نام «Find As You Type» ياد مي شود.


سفارشي كردن نوار ابزار
شما مي توانيد نوار ابزار فايرفاكس را به صورت دلخواه خود سفارشي كنيد. براي اين كار از منوي View، گزينه Toolbars و سپس بر روي Customize كليك كنيد. مطابق شكل زير ، براي اضافه كردن ابزار به نوار ابزار فقط كافيست ابزاري را كه مي خواهيد اضافه شود، به داخل نوار ابزار Drag & Drop كنيد.
براي حذف كردن ابزاري از نوار ابزار هم عكس حالت فوق را انجام دهيد، يعني ابزاري را كه مي خواهيد حذف كنيد به داخل پنجره حاوي تمامي ابزارها، Drag & Drop كنيد. به همين سادگي.

ميانبرها 
به عنوان بحث پاياني كليدهاي ميانبركاربردي در فايرفاكس را براي راحتي كار به طورخلاصه گردآوري كرده ايم:

يك پنجره جديد باز مي كند

Ctrl+N

يك صفحه در پنجره جاري باز مي كند (Tab)

Ctrl+T

يك فايل ذخيره شده به صورت HTML را باز مي كند

Ctrl+O

تب جاري را مي بندد.

Ctrl+W يا Ctrl+F4

پنجره جاري را مي بندد.

Ctrl+Shift+W  يا  Alt+F4

پنجره جاري را ذخيره مي كند.

Ctrl+S

سايت جاري را به ليست Bookmark اضافه مي كند.

Ctrl+D

تمامي سايت هاي موجود در برگه هاي پنجره جاري را به ليست Bookmark اضافه مي كند.

Ctrl+Shift+D

در موتورجستجوي فعال اينترنت را جستجو مي كند.

Ctrl+K

برنامه Download Manager را اجرا مي كند.

Ctrl+J

تمامي اطلاعات موجود درHistoryو اطلاعات حريم خصوصي را پاك مي كند.

Ctrl+Shift+Del

اندازه فونت پنجره جاري را يك درجه بزرگتر مي كند.

Ctrl+(+)

اندازه فونت پنجره جاري را يك درجه كوچكتر مي كند

Ctrl+ (-)

به اول سايت مورد نظر  www. و به آخر آن .com اضافه مي كند.

Ctrl+Enter

به اول سايت مورد نظر  www. و به آخر آن .net اضافه مي كند.

Shift+Enter

به اول سايت مورد نظر  www. و به آخر آن .org اضافه مي كند.

Ctrl+Shift+Enter

يك صفحه به جلو مي رود .(Forward)

Shift+Scroll Up  يا Alt+à

يك صفحه به عقب مي رود .(Back)

Shift+Scroll Downيا   Alt+ß

ليست History را باز مي كند.

Ctrl+H

صفحه مورد نظر را از نو بارگذاري مي كند (Refresh).

Ctrl+R يا  F5

به ترتيب بين تب هاي موجود در پنجره جاري سوييچ  مي كند.

Ctrl+1,2,3,…,9

سخن پاياني
خطاب به طرفداران سرسخت و دو آتيشه مايكروسافت، عرض مي كنيم كه اين بار نمي توانيد تعصب به خرج دهيد و از روي لجبازي قابليت هاي اين مرورگر زيبا، خوش دست، سريع، امن و از همه مهم تر ، ساده را ناديده بگيريد. درست است كه IE هنوز هم قريب به 90 درصد بازار مرورگرها را از آن خود دارد، ولي محبوبيت فايرفاكس را وقتي مي فهميد كه بدانيد از زمان ارائه اولين نسخه رسمي آن در  9 فوريه 2004  تاكنون كه نزديك به 21 ماه مي گذرد، بيش از 90 ميليون بار دانلود شده است. براي اثبات اين گفته ها اين آدرس  را كه مربوط به بزرگترين تحليل گر اينترنت يعني OneStat كه به صورت آنلاين تمامي تجزيه و تحليل ها را در سايت خود ارائه مي كند، در اختيارتان قرار مي دهيم:
و لازم است بدانيد، هدف بنياد موزيلا اين است كه تا آخر سال 2005 ، تعداد كاربران فايرفاكس را به 10 درصد كل كاربران اينترنت برساند!! براي اين منظور هم يك نظرسنجي در مورد اين هدف درست كرده است، كه در آدرس زير قرار داده است، شما هم مي توانيد به صورت آنلاين در اين نظرسنجي شركت كنيد.
دراين مقاله سعي كرديم، علاوه بر برسي كوتاه و مفيد فايرفاكس، منابع و سايت هاي مفيدي را حضورتان معرفي كنيم، اميدواريم اگر وقت داشتيد، حتماً براي ساعتي هم شده به آنها مراجعه كنيد، و مطالبشان را مطالعه كنيد. بد نيست به عنوان گفته آخر بدانيد كه اكثر اين سايت ها يك جمله و عبارت مشترك داشتند و آن اين بود كه:
اگر براي حريم خصوصي و امنيت سيستم خود ارزش قائل هستيد، حداقل براي يكبا ر هم كه شده
Firefox را امتحان كنيد، مطمئن باشيد كه پشيمان نمي شويد.

منبع : ماهنامه رایانه خبر> پيام طراوتي >
آبان 84 شمار17

Advertisements

Entry filed under: مرورگرها.

نمایش حدیث روز در سایت شما مبارزه‌ با جرايم‌ اينترنتي‌ در ترکيه‌ قانوني‌ شد

3 دیدگاه Add your own

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


calamity GAZA

Hijab

Feed Burner

 

حمایت می کنند یا می کنیم؟


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: